Mladší a dravější. Žabiny chtějí výš, zahrají si čtyři soutěže

28.09.2018 | Basket Žabiny Brno | ŽBL

Brno – Se šesti novými posilami a také elánem vykročit za předními příčkami tabulky vstoupí Basket Žabiny Brno v pátek do nové sezony Ženské basketbalové ligy. Kádr čtrnáctinásobného českého šampiona přes léto doznal značných změn a do nového ročníku vstupuje s novým herním plánem vytvořeným trenérem Viktorem Prušou.

„Máme rozhodně hladovější a perspektivnější tým než v minulosti. Zaměřili jsme se taky na nový herní koncept, při němž hrajeme v jiném rozestavení než předtím. I hráčky, které jsou tu několik let, si na nový styl musí zvykat,“ poodkryl Pruša. Při výběru nových akvizic hrála značnou roli povaha jednotlivých hráček. „Vybírali jsme charakterově takové posily, které mají potenciál a chuť do basketbalu,“ podotkl trenér týmu.

Profesionalitu a zkušenosti má zajistit patrně nejzvučnější nové jméno na soupisce Žabin, reprezentační rozehrávačka Petra Záplatová. „Líbí se mi celý koncept klubu. Taky mě mile překvapilo, jak tu vše funguje profesionálně. Ať už jde o disciplínu, kvalitní zázemí nebo vztah vedení klubu k hráčkám,“ pochvalovala si šestadvacetiletá basketbalistka, která v posledních dvou letech hrála v Německu.

Nová jména

Nikola Dudášová
Tereza Lančová
Karolína Malečková
Justina Matuzonytéová
Marques Webbová
Petra Záplatová

Sílu pod košem vedení klubu zvýšilo angažováním dvou zahraničních posil - Američanky Marques Webbové a Litevky Justiny Matuzonytéové. Mezi další nová jména na soupisce patří slovenská reprezentantka Nikola Dudášová nebo rozehrávačka Karolína Malečková. Z konkurenčního Králova Pole Brno se vrátila křídelnice Tereza Lančová. Klub naproti tomu opustila Pavla Švrdlíková, která ukončila kariéru, Barbora Tomancová zase zamířila na univerzitu do zámoří.

Od změn si v Žabinách slibují vidinu zlepšení pozic z posledních dvou let. Brněnský celek skončil shodně na šestém místě. „Pokud dopadneme lépe jak v minulém ročníku, budeme spokojeni. Chceme hrát pohledný basketbal,“ stanovil cíle zkušený kouč Jan Bobrovský, který je v současnosti asistent trenéra.


Zpátky do Evropy

Obměněný kádr čeká náročný program, celkem se Žabiny představí ve čtyřech soutěžích. Kromě domácí ligy a Českého poháru také ve Středoevropské lize CEWL a východoevropské soutěži EWBL. Vedení klubu spoléhá na elán a chuť mladého týmu vypořádat se s náročným programem. „Líbí se mi myšlenka návratu do evropských soutěží. Nemyslím si, že by to byl problém. Mnohem radši hrajeme, než trénujeme, takže nám větší počet zápasů vyhovuje,“ řekla Záplatová.

První mistrovský duel sehrají brněnské basketbalistky v neděli, kdy v Ostravě od čtyř hodin odpoledne předehrávají první kolo ŽBL. Do sezony půjde celek povzbuzený úspěšnou přípravou, při níž vyhrál osm z devíti zápasů. Všechny duely sehrály Brňanky proti zahraničním týmům, nyní poprvé stanou proti českému soupeři. „Výsledky z přípravy pro nás nejsou důležité. Dbáme hlavně na to, aby se hráčky učily novému systému. Může trvat klidně dva až tři měsíce než si to sedne,“ uzavřel Pruša.

Autor: Václav Petrů

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/mladsi-a-dravejsi-zabiny-chteji-vys-zahraji-si-ctyri-souteze-20180928.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací